Barszcz czerwowy wigilijny

W moim rodzinnym domu wprawdzie nie ma tradycji jedzenia barszczu podczas wigilijnej wieczerzy, ale bardzo go lubimy 🙂 U nas króluje zupa rybna!

Przepis na uszka znajdziecie tutaj.

wyspa smaku

Składniki:

  • 1kg buraków
  • 2 cebule
  • 3 grzyby suszone
  • 2 marchewki
  • pietruszka
  • ocet winny
  • cukier
  • sól, pieprz
  • ziele angielskie
  • majeranek

Technika wykonania:

Buraki umyć, obrać, opłukać i pokroić na cieniutkie plasterki. Zalać zimną wodą, tak aby tylko były przykryte. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu najwyżej 30 minut. Powinny lekko „mrugać”. Odstawić w chłodne miejsce na 3-5 godzin, najlepiej na całą noc.

Grzyby umyć, moczyć w wodzie minimum godzinę. Dodać pokrojone cebule i starte na tarce warzywa (ja pokroiłam na grube plastry) oraz pieprz i ziele angielskie, wlać wodę (ok. 3 szklanki), gotować 40 minut. Przecedzić, wymieszać z odcedzonym wywarem z buraków, doprawić octem, solą, cukrem, majerankiem i pieprzem. Nie gotować, tylko podgrzać i podać z uszkami

Smacznego!

Przepis pochodzi z książki „Dania i przysmaki świąteczne”, autor: Alina Stradecka

wyspa smaku

Uszka z grzybami

W święta nie może zabraknąć barszczu, a jak barszcz to i uszka:)

wyspa smaku

Składniki: (ok. 60 sztuk)

  • 2,5 szklanki mąki
  • 3 żółtka
  • 5 dag suszonych grzybów
  • duża cebula
  • łyżka tłuszczu
  • ok. łyżki bułki tartej
  • sól, pieprz

Technika wykonania:

Umyć grzyby, zalać na kilka godzin wodą, a potem ugotować w tej samej wodzie pod przykryciem. Gdy będą miękkie wyjąć z wywaru i zemleć w maszynce. Następnie przesmażyć na tłuszczu posiekaną cebulę, dodać grzyby, przyprawić solą i pieprzem. Wsypać trochę bułki tartej, aby nadzienie miało odpowiednią konsystencję.

Z podanych składników (mąki i żółtek) i niewielkiej ilości wody zagnieść miękkie, elastyczne ciasto. Rozwałkować je cienko i pokroić na kwadraty o boku 4 cm (ja wykrawałam kółka kieliszkiem). Na środku każdego położyć małą porcję nadzienia, składać po przekątnej i zlepiać. Dwa rogi powstałego trójkąta złączyć i zacisnąć.

Uformowane uszka układać na stolnicy lekko podsypanej mąką, a potem wrzucać do dużej ilości osolonego wrzątku i gotować.

*Jeżeli gotujemy barszcz i do wywaru dodajemy grzyby, to możemy je później wykorzystać do tego farszu.

Smacznego!

Przepis pochodzi z książki „Dania i przysmaki świąteczne” A. Stradecka

wyspa smaku

Cieszyńskie ciasteczka

Tradycja pieczenia tych małych słodkości sięga  panowania Habsburgów na terenie Śląska Cieszyńskiego na przełomie XVIII i XIX wieku. Panie domu piekły te ciastka na uroczyste okazje takie jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, ale także na okoliczność wesela czy chrzcin. Zwyczaj ten pozostał do dziś. W przepisach pojawiały się zarówno duże ilości masła, jaj,cukru, bakalii.  W bogatych domach wypiekało się nawet ich kilkanaście rodzajów. Są one dość czasochłonne, wymagają dużo bakalii i alkoholu. Dzięki temu jednak mogą sobie spokojnie leżeć nawet miesiąc, bez większych uszczerbków na ich świeżości(o ile przeżyją taki okres czasu;) 

 

wyspa smaku

1.Andrut z masą krówkową

2. Morelowe kulki

3. Kończynki orzechowe

4. Pierniczki

5. Andrut z galaretką

6. Niewiasty

7. Ciasteczka z kremem kawowym

8. Torciki orzechowe

9. Szyszki

10. Kulki Rafaello

11. Ciastka orzechowe

12. Babeczki

13. Ule

14. Orzeszki i wachlarze

15. Masłowe ciasteczka

16. Waniliowe rożki

wyspa smaku

Pierniczki z witrażykiem

Święta już niedługo, zatem czas upiec pyszne, pachnące pierniczki 🙂

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 2szkl mąki
  • 2 jaja
  • 3/4szkl cukru pudru
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka przyprawy korzennej do pierników

Dodatkowo:

  • Landrynki (rozbite tłuczkiem)

Możecie udekorować je lukrem 🙂

Lukier:

  • 1 białko
  • 1szkl cukru pudru

 

Sposób wykonania:

Do przesianej mąki, wlać rozpuszczony, gorący miód i wyrobić ciasto. Dodać cukier puder, sodę,  przyprawy, a gdy masa lekko przestygnie, dodać masło i jedno jajko. Dokładnie wyrobić ciasto ręką, aż będzie gładkie.

Rozwałkować na posypanej mąką stolnicy, wykrawać pierniczki,z dziurką w środku. Posmarować rozmąconym jajkiem (ja nie smarowałam). W dziurkę wsypać roztłuczone landrynki. Piec w temperaturze 180stopni około 10 minut. Ostudzone dekorować lukrem

Lukier: Białko utrzeć z cukrem pudrem pałką lub mikserem na wolnych obrotach, by nie wtłaczać zbyt dużo powietrza. Lukier powinien być bardzo gęsty, nie powinien się rozlewać. Gdy lukier jest zbyt lejący to dodać jeszcze cukru pudru.

Przepis na pierniczki pochodzi z gazetki: „Ciasta i torty”.

wyspa smaku

wyspa smaku

Chleb wieloziarnisty

Nie ma nic lepszego niż wspaniałe domowe pieczywo. Uwielbiam zapach świeżego chleba w moim domu 🙂 Przepis pochodzi stąd.

 wyspa smaku

Składniki (na keksówkę o wymiarach 39 x 11 x 7,5):

  • 20g drożdży świeżych
  • 450 ml ciepłej wody
  • 450g mąki pszennej (używam tortowej)
  • 0,5 szklanki otrąb dowolnych (używam pszennych)
  • 0,5 szklanki ziaren dowolnych (pestki słonecznika, dynia, siemię lniane, sezam – dodaję te które mam lub mieszam)
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru1 jajko

Technika wykonania:

Drożdże rozczynić w wodzie. W dużej misce wymieszać wszystkie suche składniki. Zrobić dołek, wlać rozczyn. Odstawić na 15 minut, po tym czasie dokładnie wymieszać. Ciasto będzie dość luźne, ale takie właśnie ma być. Odstawić na kolejne 15 minut w ciepłe miejsce.

Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy. Ciasta nie powinno być więcej niż 2/3 wysokości foremki. Odstawić na 15 minut do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać ziarnami.

Piec w temperaturze 180oC przez około 60 minut. Wiele razy piekłam już ten chleb zawsze w 150oC w termoobiegu po około 30-40 minutach zakrywam folią aluminiową żeby za bardzo nie spiekła się góra chlebka, po około 50 minutach wyłączam piecyk ale chlebek zostawiam w środku i wyciągam dopiero gdy minie 60 minut od początku pieczenia.
Dobrze upieczony chleb powinien właściwie sam wypadać z foremki. Studzić na kratce.

Smacznego!

wyspa smaku

Karczek pieczony z ziemniakami

Bardzo dobry karczek pieczony razem z ziemniakami.

wyspa smaku

Składniki:

  • 4 plastry karczku
  • sól
  • przyprawa do gyrosa
  • papryka słodka
  • czosnek granulowany

Marynata:

  • 3 łyżki keczupu
  • 2 łyżki musztardy
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 4 łyżki oleju
  • 1 cebula
  • natka pietruszki

Ziemniaki:

  • 1 kg ziemniaków
  • sól
  • papryka słodka
  • majeranek
  • przyprawa do gyrosa
  • 5 łyżek oleju

Technika wykonania:

Karczek rozgniatamy w dłoniach,oprószamy przyprawami.Wszystkie składniki marynaty mieszamy ze sobą,dodajemy pokrojona drobniutko cebulkę i natkę pietruszki-mieszamy.Marynata smarujemy plastry karczku-odstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Ziemniaki obieramy,kroimy na mniejsze kawałki.Posypujemy przyprawami i polewamy olejem-mieszamy.
Na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym układamy ziemniaczki z jednej strony, a obok nich karczek.(Można również ułożyć karczek na ziemniaczkach)Pieczemy ok 60 minut,często polewając karczek i ziemniaczki sosem który się wytworzy w czasie pieczenia..

Smacznego!

Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

Karczek pieczony z cebulą i pieczarkami

Zapraszam na pieczony karczek 🙂

wyspa smaku

 

Składniki na 4 porcje:

  • 60dkg karczku
  • 25dag pieczarek
  • 3 cebule
  • keczup
  • sól, pieprz
  • magga

Technika wykonania:

Plastry karczku rozbijamy delikatnie. Ważne aby nie były zbyt cienkie. Rozbite plastry karczku oprószamy pieprzem i solą oraz nacieramy przyprawą w płynie. Najlepiej od razu po natarciu mięsa ułożyć je w brytfance i podlać jeszcze przyprawą.
Na mięsie układamy cebulę pokrojoną w talarki. Tak aby dokładnie przykryła mięso. Natomiast na cebuli układamy pokrojone w plastry pieczarki. Też mają przykryć wszystko. Całość natomiast przykrywamy ketchupem. Może być pikantny lub łagodny.
Tak przygotowaną potrawę umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Pieczemy 60 minut !

Smacznego!

Oryginalny przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

wyspa smaku

Placuszki z czekoladą

Mój synek bardzo lubi różnego rodzaju placuszki,dlatego teraz częściej pojawiają się i tutaj:)

wyspa smaku

Składniki:

  • 1,5szkl mąki
  • 0,5szkl wody
  • 0,5szkl mleka
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 op. cukru waniliowego
  • 30g czekolady (kropelek czekoladowych)

Technika wykonania:

Wszystkie składniki oprócz czekolady zmiksować razem, ciasto ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Wsypać posiekaną czekoladę lub kropelki czekoladowe, wymieszać łyżką. Smażyć na niewielkiej ilości oleju. Posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

wyspa smaku

Jabłka w cieście

Smaczny, prosty deser. Kochają go i dzieci i dorośli.

wyspa smaku

Składniki:

  • 300g jabłek
  • 150g mąki
  • 1 jajko
  • 100ml mleka lub wody
  • cukier puder
  • tłuszcz do smażenia

Technika wykonania:

Z mąki, jaja i mleka sporządzić gęste ciasto naleśnikowe.

Jabłka obrać, wydrążyć gniazdo nasienne, opłukać i pokroić na krążki.

Krążki jabłka zanurzać w cieście i smażyć na głębokim tłuszczu.

Podawać posypane cukrem pudrem bezpośrednio po usmażeniu.

Smacznego!

wyspa smaku

Napoleonka na krakersach

Ciasto jest naprawdę szybkie, a do tego bardzo dobre. Krakersy idealnie tutaj pasują.Jeśli nie macie zbyt dużo czasu na robienie ciast, to ta propozycja jest idealna. Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

 Składniki:

  • 1250 ml mleka
  • 4 jajka
  • 6 czubatych łyżek mąki pszennej
  • 6 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej
  • budyń waniliowy bez cukru
  • ziarenka z laski wanilii
  • 150g cukru
  • łyżka cukru z prawdziwą wanilią
  • 130g masła
  • ok. 200-220g słonych krakersów (zużyłam niewiele ponad paczkę 180g)

Technika wykonania:

W garnku zagotować litr mleka z masłem, cukrem. Laskę wanilii rozkroić wzdłuż i wyskrobać ziarenka. Dodać do mleka, razem z laską.

Pozostałe mleko zmiksować z jajkami, budyniem i mąkami. (Tuż przed wlaniem mieszanki wyjąć laskę wanilii!!). Na gotujące się mleko wlać mieszankę z jajek i mąki i ugotować budyń. Należy dokładnie i energicznie mieszać, aby budyń się nie przypalił i nie powstały grudki. Gotować kilka minut.

Blaszkę o wymiarach 25x30cm wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową (polecam folię, bo lepiej przylega do blaszki). Na dno blaszki wyłożyć krakersy, ściśle jeden przy drugim. Wylać gorący budy i przykryć drugą warstwą krakersów. Zostawić do ostygnięcia i schłodzić w lodówce.

Przed podaniem wyjąć ciasto ok 20 – 30 minut wcześniej, jest bardziej miękkie i kremowe. Obficie posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

wyspa smaku