Zupa z karpia

Tradycyjna zupa wigilijna. Gości na naszym stole co rok. Najlepsza pod słońcem zupa rybna 🙂

wyspa smaku

Składniki:

  • 3 oczyszczone głowy karpia
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • kawałek selera
  • cebula
  • sól, pieprz
  • ew. trochę wegety
  • liść laurowy
  • 2 ziela angielski
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki
  • 100ml śmietany kremówki

Dodatkowo:

  • bułka kanapkowa
  • masło

Technika wykonania:

Warzywa, ziele angielskie, liść laurowy i głowy karpia zalać wodą (ok.2l) i ugotować wywar. Ja gotuję około 2 godzin. Wywar odcedzić. Karpia przetrzeć trochę przez sito lub cedzak nad wywarem. Wywar jeszcze raz przecedzić przez cedzak żeby nie zostały ości.

Z mąki i masła sporządzić zasmażkę. Rozprowadzić wodą i zagęścić zupę. Dodać kremówkę. Doprawić do smaku.

Bułkę kanapkową pokroić na kostkę najlepiej dzień wcześniej.Nagrzać piekarnik do 170 stopni. Bułkę ułożyć na blaszce, a na górę dać wiórki masła. Piec w piekarniku. Mieszać co jakiś czas.

Zupę podawać z grzankami.

Smacznego!

wyspa smaku

Sałatka ryżowa z tuńczykiem

Pyszna , wartościowa sałatka. Polecam!

wyspa smaku

Składniki:

  • 1 woreczek ryżu
  • 7 ogórków korniszonów
  • 1 puszka groszku
  • 1/2 puszki kukurydzy
  • 2 puszki tuńczyka
  • 1 por
  • majonez
  • sól, pieprz

Technika wykonania:

Ryż ugotować. Por pokroić w półkrążki, a  ogórki korniszony pokroić w kostkę.

Ugotowany ryż połączyć z odsączonym groszkiem, kukurydzą oraz z ogórkami, porem i tuńczykiem. Wszystko wymieszać z majonezem i doprawić.

Smacznego!

wyspa smaku

Sałatka z zupki chińskiej z szynką

Prosta, szybka sałatka z makaronem z zupek.

wyspa smaku

Składniki:

  • 1 zupka chińska
  • pół ogórka zielonego
  • 20dkg szynki
  • pół puszki kukurydzy
  • pól papryki
  • 1/4 pora
  • majonez
  • sól, pieprz

Technika wykonania:

Zupkę pokruszyć i zalać wodą by napęczniała. Ogórek, paprykę i szynkę pokroić w kostkę. Pora pokroić w półkrążki. Wszystkie składniki wymieszać z majonezem i doprawić.

Smacznego!

wyspa smaku

Kąski kurczaka w zalewie octowej

To świetna przekąska, która sprawdza się na wielu imprezach. Polecam!

wyspa smaku

Składniki:

  • duża podwójna pierś z kurczaka
  • mąka
  • 2 jajka
  • bułka tarta
  • sól, pieprz
  • olej

Zalewa octowa:

  • 2,5-3 szkl wody
  • 1szkl octu
  • 2 duże cebule
  • 1 łyżka gorczycy
  • 2 liście laurowe
  • 5 sztuk ziela angielskiego
  • 2 łyż ki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli

Dodatkowo (można pominąć):

  • Marynowane pieczarki lub oliwki

Technika wykonania:

Pierś kurczaka pokroić w kostkę, oprószyć solą i pieprzem, a następnie panierować w mące, jajku i bułce tartej. Usmażyć.

Zalewa: Do garnka wlać wodę i ocet, dodać przyprawy i pokrojoną w talarki cebulę. Wszystko razem zagotować. Chwilę gotować, by cebula zmiękła. Przestudzić.

Letnią zalewą zalać usmażone kawałki kurczaka. Odstawić przynajmniej na dzień.

Kurczaka można podać bez dodatków, albo w formie koreczków z marynowanymi pieczarkami lub z oliwkami.

Smacznego!

wyspa smaku

Przekąski Sylwestrowe

Smakowite butki- paszteciki

Może macie ochotę na takie paszteciki? 🙂

wyspa smaku

wyspa smaku

Składniki:

Ciasto serowe:

  • 250g mąki
  • 250g twarogu
  • 250g margaryny Palma spółki Bielmar

Nadzienie:

  • ok 70dag gotowanego mięsa (wołowe, wieprzowe, albo mieszane)
  • 2 cebule
  • olej
  • sól, pieprz

Dodatkowo:

  • jajo
  • ser żółty tarty

Technika wykonania:

Z podanych składników zagnieść ciasto. Odstawić min na godzinę, najlepiej na całą noc.

Cebulę posiekać i podsmażyć na złoty kolor. Mięso zmielić razem z cebulą, doprawić solą i pieprzem.

Ciasto rozwałkować. Wyciąć z tektury szablon kształtu podeszwy buta o długości ok. 12 cm. Przyłożyć szablon do ciasta i wyciąć z niego radełkiem lub nożem formę podeszwy. Na środek ciasta nałożyć farsz.

Wyciąć prostokąt, dość długi i szeroki na około 3cm. Przykleić dookoła naszego pasztecika.

Wyciąć drugi prostokąt taki, aby przykryć przód naszego buta. Przykleić do przodu buta.

Następnie wyciąć dwa małe trójkąty,które przylepić na środku przedniej strony buta i zrobić sznurowadła. Przykleić do bucika rozmąconym żółtkiem. Bucik posmarować resztą żółtka.  Wierzch posypać serem. Piec około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C.

Smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

wyspa smaku

wyspa smaku

wyspa smaku

wyspa smaku

 

wyspa smaku

 

 

Przekąski Sylwestrowe

Piernik królewski

Tego ciasta z pewnością nie może zabraknąć na świątecznym stole:)

wyspa smaku

Ciasto miodowe (na dwa placki):

  • 0,6kg mąki
  • 1szkl cukru
  • 15dkg margaryny Palma spółki Bielmar
  • 2 jaja
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 3 łyżki śmietany

Biszkopt:

  • 5 jaj
  • 1szkl cukru
  • 1szkl mąki

Masa budyniowa:

  • 300g margaryna Palma spółki Bielmar
  • 0,75l mleka
  • 1op. budyniu śmietankowego
  • 2 łyżki mąki
  • niepełna szklanka cukru

Dodatkowo:

  • 1puszka mleka zagęszczonego karmelowego
  • 10dkg orzechów

Technika wykonania:

Ciasto miodowe:Miód lekko podgrzać, aby go upłynnić. Wszystkie składniki ciasta połączyć razem, na początku ciasto zarobić nożem, następnie wyrabiać rękami. Ciasto podzielić na dwie części. Upiec dwa placki w 170 stopniach przez 15min każdy. Placki dobrze jest piec na papierze do pieczenia.

Biszkopt: Białka ubić na sztywno, utrwalić dodając powoli cukier. Dodać nadal miksując żółtka. Następnie delikatnie wmieszać już nie miksując przesianą mąkę. Piec w 180stopniach około 20 minut.

Masa: 600ml mleka, cukier, margarynę zagotować razem. W pozostałym mleku wymieszać budyń i mąkę. Wlać do gotującego się mleka intensywnie mieszając. Gorąca masą przełożyć ciasto.

Wierzch posmarować mlekiem zagęszczonym karmelowym i posypać posiekanymi orzechami.

Przełożenie:

Ciasto miodowe-połowa masy-biszkopt-połowa masy-ciasto miodowe-mleko skondensowane z orzechami

Smacznego!

IMG_0667

IMG_0672

Ciasta czy ciasteczka?

Życzenia

W ten magiczny wieczór pragnę Wam życzyć wszystkim i każdemu z osobna, aby te Święta były wyjątkowe, spędzone w rodzinnej atmosferze, pełne nadziei i pokoju serca. Niech Anioły w ten świąteczny czas przyniosą błogosławieństwo i radość, a cały rok niech obfituje w dostatek, zdrowie i miłość każdego dnia Wesołych Świąt!

wyspa smaku

Kruche lukrowane serca

Zapraszam na pyszne cieszyńskie ciasteczka dekorowane lukrem:)

wyspa smaku

Ciasto:

  • 30dkg mąki
  • 1 żółtko
  • 20dkg masła lub margaryny Palma  spółki Bielmar
  • 10dkg cukru pudru
  • 1p. cukru waniliowego

Masa:

  • 12kdg cukru pudru
  • 4łyzki marmolady
  • kieliszek rumu lub wódki
  • 12dkg orzechów włoskich mielonych

Lukier:

  • 1 białko
  • 1szkl cukru pudru

Ciasto: z podanych składników zagnieść ciasto kruche. Rozwałkować ciasto, wykrawać serca lub inny kształt. Piec w temperaturze 180stopni do zrumienienia.

Masa: wszystkie składniki połączyć razem.

Smarować ciasteczko i przykryć drugim. Dekorować lukrem.

Smacznego!

 

 wyspa smaku

wyspa smaku

Ciasta czy ciasteczka?

Zakwas na barszcz

Barszcz na prawdziwym domowym zakwasie jest nieporównywalnie pyszny z tym sklepowym. Polecam!

wyspa smaku

Składniki:

  • 1,5 kg czerwonych buraków
  • 2,5 litra przegotowanej ciepłej wody
  • 1 łyżka soli
  • 1 liść laurowy
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 4-5 dużych ząbków czosnku
  • opcjonalnie: 1 kromka czerstwego chleba żytniego (na zakwasie, bez polepszaczy) lub łyżka kwasu z ogórków kiszonych
  • olej

Technika wykonania:

Buraki umyć, obrać, pokroić w plasterki, umieścić w dużym słoju lub naczyniu kamionkowym. Czosnek opłukać, łupiny można nie zdejmować,razem z liściem i zielem wrzucić do słoika. Wodę wymieszać z solą, zalać buraki. Do słoika można wrzucić też kromkę chleba lub łyżkę kwasu z ogórków – przyśpieszy to proces kiszenia.

Słoik obwiązać gazą, odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Jeśli na powierzchni będzie pojawiać się piana, należy ją zbierać. Po ukiszeniu zakwas przelać do butelek, do każdej wlać łyżkę oleju, szczelnie zamknąć. Przechowywać w lodówce lub chłodnej spiżarni.

Smacznego!

Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

Śnieżne kulki

 Zapraszam na pyszne delikatne ciasteczka mleczne z czekoladą 🙂

wyspa smaku

Składniki:

  • 17dag masła lub margaryny Palma spółki Bielmar
  • 17dag cukru pudru
  • 20dag mleka w proszku
  • trochę spirytusu
  • andrut
  • 50g czekolady gorzkiej

Technika wykonania:

Z podanych składników zagnieść ciasto. Robić małe kulki, kłaść na kwadraciki wycięte z andruta.

Czekoladę roztopić na łaźni wodnej. Wlać do szprycy i ozdobić kulki. Można też całe kulki maczać w czekoladzie.

Smacznego!

wyspa smaku