Placuszki z twarogu

Uwielbiam te placuszki, dla mnie są najlepsze z cukrem pudrem, ale można je podać również z dżemem.Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

 

Składniki (na 8szt.):

  • 250g twarogu
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cukru z wanilią
  • 2 kopiaste łyżki mąki (plus mąka do obtaczania)
  • masło klarowane do smażenia
  • cukier puder do posypania

Technika wykonania:

Twaróg rozgnieść widelcem, dodać jajko, cukier, wymieszać, wsypać mąkę, jeszcze raz wymieszać. Łyżką nabierać kawałki ciasta, obtaczać w mące, formować kulki i spłaszczać na dłoni. Na patelni roztopić masło, wykładać placki, smażyć na małym ogniu z obu stron po ok 2 minuty.

Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Podawać z ulubionym dżemem, śmietaną.

Smacznego!

wyspa smaku

Maślankowe ciasto z jagodami i kruszonką

Mam jeszcze zalegające w zamrażalniku jagody, więc powstało ciacho. Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

 

Składniki na ciasto:

  • 1 szklanka maślanki
  • 3 jajka
  • 0,5 szklanki oleju
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 cukier waniliowy
  • 200 g jagód


Składniki na kruszonkę:

  • 185 g mąki pszennej
  • 100 g cukru pudru
  • 100 g masła
  • cukier waniliowy

Technika wykonania:
W jednej misce wymieszać składniki mokre, w drugiej suche. Mokre składniki wlać do suchych i wymieszać łyżką. Ciasto wylać do natłuszczonej formy do pieczenia o wymiarach 21×25 cm, posypać jagodami. Użyłam tortownicy o średnicy 23 cm.

Przygotować kruszonkę:
Masło roztopić i mocno ciepłe wlać do miseczki z mąką wymieszaną z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dobrze wymieszać i zagnieść kruszonkę.
Kruszonką posypać ciasto z jagodami.

Formę z ciastem włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 st.C i piec przez około 45 minut.

Smacznego!



Roladki z kurczaka z kurkami

Uwielbiam grzyby. A takie roladki to niebo w gębie 🙂

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 1 podwójna pierś z kurczaka
  • 250g kurek
  • 1 cebula
  • 2 łyżki masła
  • 5dag sera żółtego
  • sól, pieprz
  • jajko
  • bułka tarta
  • mąka
  • olej

Sposób wykonania:

Cebulę obrać posiekać podsmażyć na maśle dodać dobrze umyte kurki. Smażyć. Doprawić.

Ser zetrzeć na tarce, dodać do przestudzonych grzybów.

Pierś podzielić na kotlety, rozbić, doprawić solą i pieprzem. Nałożyć farsz grzybowy i dobrze zwinąć. Panierować w mące, jajku i bułce tartej, smażyć na złoty kolor.

Smacznego!

 

Bułki a la pizza

Przepyszne, tak w skrócie można o nich powiedzieć.Ciasto fantastyczne, dobrze się formowało. Bułeczki mięciutkie, pachnące. Mniam. Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

 

Składniki:

na ciasto (na ok.11-12 sztuk )

  • 1 szklanka ciepłej wody,
  • 35g drożdży świeżych (lub 10g drożdży instant)
  • 1/3 szklanki oleju,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 1 jajko,
  • 3.5 szklanki mąki pszennej
  • jajko do posmarowania

 Składniki na sos do pizzy:

  • przecier pomidorowy (z wodą w proporcji 4:2, przykładowo 4 łyżki przecieru na dwie łyżki wody)
  • woda
  • zioła: oregano, bazylia lub zioła prowansalskie (łyżeczka, bądź dwie)
  • trochę pieprzu i soli
  • 2 ząbki czosnku (ewentualnie czosnek suszony)

Dodatkowo:

Składniki w środku mogą być różne, w zależności od upodobań .W moich bułeczkach można było znaleźć:

  • szynkę z podsmażoną cebulą,
  • kukurydzę
  • tarty ser żółty

Technika wykonania:

Świeże drożdże rozdrabniamy, dodajemy ok.pół szklanki ciepłej wody i troszkę mąki oraz szczyptę cukru, mieszamy i zostawiamy na parę minut do wyrośnięcia. W przypadku drożdży instant, ten krok pomijamy.

Do miski wsypujemy resztę mąki , drożdże i sól,  i dokładnie mieszamy. Dodajemy resztę ciepłej wody, olej i jajko, następnie dokładnie łączymy składniki. Zagniatamy ciasto Przez ok 5 min. Przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy je na 30 minut. 

Przygotowujemy nadzienie: wędlinę pokroić, cebulę posiekać i  zeszklić, ser zetrzeć.

Przygotowujemy sos: wodę mieszamy z przecierem, dodajemy przyprawy, sól, pieprz oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Mieszamy i gotowe. 

Z wyrośniętego ciasta formujemy wałek, dzielimy go na ok 12 części, rozwałkujemy je (bądź rozciągamy ręcznie) i na środku przygotowanego placka smarujemy sosem, wkładamy nasze składniki. Formujemy bułeczki. Układamy bułeczki w odstępach. Smarujemy roztrzepanym jajkiem i możemy posypać przyprawą (u mnie kminek) Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 15-20 minut, aż nabiorą złotego koloru.

 

wyspa smaku

Kiełbasa drobiowo-wieprzowa w wersji light

Pierwszy raz jadłam tę kiełbasę u mojej mamy. Przepis dostałam od niej, a pochodzi on z marcowego wydania (3/2014) „Przyślij przepis”.

wyspa smaku

Składniki:

  • 50dkg piersi z kurczaka
  • 2 płaskie łyżeczki soli peklowej
  • 50dag szynki
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1 przeciśnięty ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 3 łyżeczki żelatyny

Dodatkowo:

  • 2 x po 30cm osłonki barierowej termokurczliwej (śr. 73mm)
  • sznurek bawełniany

Technika wykonania:

Szynkę mielimy. Filety kroimy w około 2cm kostkę. Mięsa wkładamy do osobnych pojemników. Wsypujemy po 1 łyżeczce soli peklowej i wyrabiamy, aż masy będą kleiste. Wkładamy do osobnych woreczków i schładzamy dobę.

Osłonki wkładamy do letniej wody i moczymy 10-15 minut. Jeden koniec mocno związujemy.

Żelatynę rozpuszczamy w 3 łyżkach wrzątku, studzimy. Mięsa mieszamy z żelatyną, przyprawami i ziołami. Masą ciasno napełniamy osłonki, zawiązujemy.

Wkładamy do garnka z zimną wodą, a następnie parzymy 1 godzinę i 45 minut w 80o C.Kiełbasy studzimy i wkładamy na 8 godzin do lodówki.

Smacznego!

wyspa smaku

 

wyspa smaku

Baranek wielkanocny z ciasta drożdżowego

Produkcja baranków zakończona 🙂 W dużej formie na baranka wykorzystuje się ciasto drożdżowe. Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

Składniki na małego baranka (na dużego należy podwoić ilość składników):

  • 1/2 szkl cukru
  • 1/2 szkl mleka
  • szczypta soli
  • 1.5szkl mąki
  • 3 dag drożdży
  • 1/4 kostki margaryny
  • 3 żółtka
  • tłuszcz do formy
  • bułka tarta do formy

Technika wykonania:

Drożdże wymieszać z 2 łyżkami letniego mleka, odrobiną mąki i cukru. Kiedy zaczyn wyrośnie dodać resztę mąki i mleka, utarte żółtka z pozostałym cukrem i sól. Wyrobić gładkie ciasto. Wlać roztopioną i ostudzoną margarynę i wyrobić. Nakryć ciasto i pozostawić na 15 minut aby wyrosło.

Formę w kształcie baranka natłuścić, posypać bułką tartą i wlać ciasto. Pozostawić na 30 minut, aby wyrosło. Piec około 30 minut (dużego baranka około 50 minut) w temperaturze 180 stopni.

Smacznego!

Wielkanocne Smaki - edycja IV

Baranek wielkanocny z ciasta piaskowego

Tradycyjnie, jak co roku upiekłam baranka wielkanocnego. Nie ma nic lepszego od domowego baranka, ten unoszący się wszędzie zapach ciasta daje znać, że Święta tuż tuż:)

wyspa smaku

Składniki:

  • 2szklanki mąki pszennej
  • 1szkl mąki ziemniaczanej
  • 1szkl cukru
  • 3 jajka
  • 1/2 kostki margaryny
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1szkl mleka

Technika wykonania:

Margarynę utrzeć na puch, dodać cukier i jaja. Ucierać aż składniki dobrze się połączą. Dodać przesianą mąkę i proszek do pieczenia, dolewać powoli mleka. Ciasto ucierać około 5-10 minut.

Do formy baranka posmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą wlać ciasto. Piec około 45 minut w 180 stopniach.

Smacznego!

Wielkanocne Smaki - edycja IV

Jajka w majonezie

Tradycyjne jajka z majonezem, sprawdzą się na szybką przekąskę 🙂

wyspa smaku

Składniki:

  • 5 jajek
  • 3 łyżki majonezu
  • groszek konserwowy
  • koperek

Sposób wykonania:

Jajka ugotować na twardo ( 10 minut). Ostudzić szybko by nie powstała zielona obwódka. Obrać, przekroić na pół. Majonez wycisnąć za pomocą szprycy. Udekorować groszkiem i koperkiem.

Smacznego!

wyspa smaku

Wielkanocne Smaki - edycja IV

Schab po sztygarsku

Schab po sztygarsku to tradycyjna potrawa z kuchni śląskiej.

wyspa smaku

Składniki:

  • 1kg schabu
  • kiełbasa śląska
  • pieprz, sól
  • czosnek granulowany
  • papryka czerwona
  • olej

Sposób wykonania:

Schab umyć. Cienkim nożem przez środek robimy nacięcie (tunel), tak by weszła do środka kiełbasa. Mięso doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem i papryką. Obsmażamy na rozgrzanym oleju z wszystkich stron. Następnie schab należy podlać wodą lub bulionem i włożyć do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 1,5 godziny. W trakcie pieczenia podlewać mięso sosem.

Smacznego!

wyspa smaku