Dziś Dzień pizzy, więc i u mnie taki tematyczny wpis:) Podaję oryginalny przepis na sos oraz ciasto znaleziony u Edysi. Ja robiłam na dużej blaszce do ciasta, więc zmniejszyłam ilość mąki do 300g i proporcjonalnie pozostałe składniki ciasta i sosu.

Składniki:
Cisto- (na dwie pizze o średnicy ok. 30 cm):
- 400 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 250 ml letniej wody
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka oliwy + odrobina do posmarowania
Sos – (na dwie pizze o średnicy ok. 30 cm):
- 230 g przecieru pomidorowego
- 1 łyżka oliwy
- 1 ząbek czosnku, drobno pokrojony
- ½ łyżeczki suszonego oregano
- ½ łyżeczka suszonej bazylii
- ¼ łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki soli
- odrobina pieprzu
Dodatki – mogą być dowolne -wedle waszych upodobań, u mnie były takie:
- 9 plastrów szynki
- 10 dag pieczarek
- 1 czerwona cebula
- pól czerwonej papryki
- 15 dag sera żółtego
Sposób wykonania:
Ciasto:Drożdże rozpuścić w letniej wodzie, dodać cukier.
Wszystkie składniki umieścić w misce i zagnieść (ja robię to mikserem).
Ciasto przełożyć do posmarowanej oliwą miski, odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.
Po 30 minutach ponownie wyrobić, podzielić na dwie części, każdą rozwałkować na placek o średnicy ok. 30 cm.
Sos: Wszystkie składniki sosu umieścić w garnuszku. Doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i gotować 10 minut, aż sos zgęstnieje.
Ciasto posmarować sosem pomidorowym, ułożyć ulubione dodatki.
Dodatki: pieczarki i cebulę pokroić w plasterki, paprykę w paski, a ser zetrzeć na tarce.
Tak przygotowane formy z pizzą wstawić do piekarnika rozgrzanego do 220 st.C i piec przez 10-15 minut.
Smacznego!




















