Pizza z szynką i pieczarkami

Dziś Dzień pizzy, więc i u mnie taki tematyczny wpis:) Podaję oryginalny przepis na sos oraz ciasto znaleziony u Edysi. Ja robiłam na dużej blaszce do ciasta, więc zmniejszyłam ilość mąki do 300g i proporcjonalnie pozostałe składniki ciasta i sosu.

wyspa smaku

Składniki:

Cisto- (na dwie pizze o średnicy ok. 30 cm):

  • 400 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 250 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka oliwy + odrobina do posmarowania

Sos – (na dwie pizze o średnicy ok. 30 cm):

  • 230 g przecieru pomidorowego
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 ząbek czosnku, drobno pokrojony
  • ½ łyżeczki suszonego oregano
  • ½ łyżeczka suszonej bazylii
  • ¼ łyżeczki cukru
  • ½ łyżeczki soli
  • odrobina pieprzu

Dodatki – mogą być dowolne -wedle waszych upodobań, u mnie były takie:

  • 9 plastrów szynki
  • 10 dag pieczarek
  • 1 czerwona cebula
  • pól czerwonej papryki
  • 15 dag sera żółtego

Sposób wykonania:

Ciasto:Drożdże rozpuścić w letniej wodzie, dodać cukier.
Wszystkie składniki umieścić w misce i zagnieść (ja robię to mikserem).

Ciasto przełożyć do posmarowanej oliwą miski, odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.

Po 30 minutach ponownie wyrobić
, podzielić na dwie części, każdą rozwałkować na placek o średnicy ok. 30 cm.

Sos: Wszystkie składniki sosu umieścić w garnuszku. Doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i gotować 10 minut, aż sos zgęstnieje. 

Ciasto posmarować sosem pomidorowym, ułożyć ulubione dodatki.

Dodatki: pieczarki i cebulę pokroić w plasterki, paprykę w paski, a ser zetrzeć na tarce.

Tak przygotowane formy z pizzą wstawić do piekarnika rozgrzanego do 220 st.C i piec przez 10-15 minut. 

Smacznego!

wyspa smaku

Tort czekoladowo-ajerkoniakowy

Tort urodzinowy mojego męża 🙂

wyspa smaku

Składniki:

Biszkopt ciemny x2:

  • 3/4szklanka mąki 
  • 1/4szkl kakao
  • szklanka cukru
  • 5 jaj
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki octu

Krem:

  • 6 jajek
  • 9 łyżek cukru
  • 3 masła
  • 1/2szkl ajerkoniaku
  • 2 łyżki masła czekoladowego

Dodatkowo:

  • napar z kawy

Sposób wykonania:

Biszkopt ciemny- Należy zrobić dwa takie biszkopty:

białka ubić na sztywno, utrwalić na koniec wsypując cukier. W drugiej miseczce wymieszać żółtka razem z proszkiem do pieczenia i octem (powstanie pianka). Białka wymieszać delikatnie razem z masą żółtkową oraz przesianą mąką i kakao. Piec w 180 stopniach na złoty kolor. Ostudzony biszkopt przekroić na pół.

Krem russel: Jajka ubić na parze razem z cukrem, ostudzić (muszą kilkakrotnie zwiększyć objętość, powstanie pianka). Masła rozetrzeć na puch. Masę jajeczną miksując połączyć z masłem. Podzielić na dwie części. Do jednej powoli wlewać ajerkoniak, a do drugiej części dodać masło czekoladowe.

Biszkopty nasączyć naparem z kawy. Układać kolejno: biszkopt, rozsmarować krem czekoladowy, biszkopt – krem ajerkoniakowy, biszkopt – krem czekoladowy, biszkopt – krem ajerkoniakowy. Dekorować wedle uznania.

Smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

Sernik karmelowy z cynamonową nutą

Sernik wyśmienity. Od teraz ten sernik należy do moich ulubionych. To mój nr 1 razem z sernikiem gotowanym mojej babci 🙂 Przepis pochodzi stąd

 wyspa smaku

Składniki (na foremkę o średnicy 18-20 cm):

Masa serowa:

  • 500 g sera (z wiaderka na serniki)
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki śmietanki 30 %
  • 1/3 szklanki cukru pudru
  • 150 ml słodzonego zagęszczonego mleka o smaku karmelowym (np. takiego z tubki)
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 laski cynamonu

Spód:

  • 100 g ciastek (np. maślanych herbatników)
  • 30 g masła
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

Polewa:

  • 2/3 tabliczki gorzkiej czekolady
  • 3 łyżki śmietany 30%
  • 1/3 łyżeczki cynamonu

 Technika wykonania:

Ser i jajka wyciągamy odpowiednio wcześniej z lodówki, aby miały temperaturę pokojową.

Śmietanę wlewamy do garnuszka, wkładamy do niej laski cynamonu i zagotowujemy na wolnym ogniu. Pozostawiamy do ostygnięcia, wyjmujemy cynamon i przecedzamy śmietankę przez sitko.

Ciastka kruszymy na piasek i łączymy z gorącym rozpuszczonym masłem, szybko łączymy składniki i wykładamy je na wyłożony papierem do pieczenia spód foremki. Wyrównujemy powierzchnię i dociskamy do spodu za pomocą łyżki. Wkładamy foremkę do lodówki na czas przygotowania masy serowej.

Na spód piekarnika wkładamy płaskie naczynie z wodą. Piekarnik włączamy i nastawiamy temperaturę pieczenia na 160 stopni C. 

Jajka ucieramy przez krótką chwilę mikserem, dodajemy ser, śmietanę, zagęszczone mleko (pozostawiając w tubce odrobinę), cukier puder i mąkę ziemniaczaną. Ucieramy do połączenia składników. Masę wylewamy na ciasteczkowy spód. Na wierzchu sernika robimy tzw. esy-floresy resztką zagęszczonego mleka z tubki.

Sernik pieczemy przez 55 minut. Po wyłączeniu piekarnika uchylamy lekko drzwiczki, sernik wyciągamy po 5 minutach. Studzimy go i oblewamy polewą czekoladową (wszystkie składniki polewy umieszczamy w naczyniu położonym na garnku z gotującą się wodą, mieszamy je dokładnie łyżką, polewa jest gotowa, kiedy ma gładką płynną konsystencję).

Wkładamy do lodówki, najlepiej smakuje po minimum kilku godzinach chłodzenia.

Smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

Hreczniaki, czyli kotlety z kaszy gryczanej

Nazwa pochodzi od głównego składnika tych koletów- hreczka to po prostu kasza gryczana. Potrawa wywodzi się z Lubelszczyzny. Przepis pochodzi stąd. Wspaniale smakują z sosem pieczarkowym lub koperkowym .

wyspa smaku

Składniki:

  • 200g kaszy gryczanej
  • 200 g sera białego twarogowego
  • 1 duża cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki natki pietruszki
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 jajko
  • tarta bułka do obtoczenia
  • olej do smażenia

Sposób wykonania:

Kaszę gryczaną ugotować do miękkości. Na niedużej ilości oleju zrumienić obraną, drobno posiekaną cebulę wraz z obranym, drobno posiekanym czosnkiem. Ugotowaną kaszę wraz z cebulą przestudzić, by nie parzyła w dłonie. Dodać natkę pietruszki oraz przeciśnięty przez praskę biały ser. Doprawić do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Dodać jajko, wymieszać.

Jeśli masa jest za rzadka (to zależy od wilgotności twarogu), dodać trochę bułki tartej.
Z masy formować kotlety, obtaczać solidnie w bułce tartej, smażyć na oleju z obu stron na rumiano.

Przy odwracaniu kotletów na drugą stronę należy zachować ostrożność.

Smacznego!

 wyspa smaku

Sernik adwokatowy

Uwielbiam serniki! A ten z adwokatem to bardzo przypadł mi do gustu. hmm ciekawe dlaczego ? :)Przepis pochodzi stąd

 wyspa smaku

Składniki:

SPÓD

  • 125 g ciasteczek w czekoladzie Degestive
  • 50 g masła 

SERNIK 

  • 550 g sera tłustego mielonego
  • 2 duże jajka 
  • 100 g zwykłego cukru 
  • 1 łyżka soku z cytryny 
  • 1 op. budyniu waniliowego, takiego na 1/2 l mleka 
  • 1 , 5 łyżeczki pasty waniliowej albo ziarenka z dużej laski wanilii 
  • 200 ml advokata 
  • do przybrania – kilka kostek gorzkiej czekolady
  •  wiórki kokosowe lub  z białej czekolady 

Sposób przygotowania:

SPÓD – ciastka wsypać do miski, rozgnieść je pałką i wymieszać z rozpuszczonym, przestudzonym masłem. Przełożyć do tortownicy średnicy 16-20cm cm wyłożonej papierem do pieczenia, ugnieść używając np. kubka. Odstawić foremkę do lodówki, na ok. 30 min..

SERNIK – do miski przełożyć ser, dodać cukier, budyń w proszku, wbić jajka i dobrze wymieszać. Dolać sok z cytryny i pastę waniliową. Dolać też likier jajeczny, wymieszać ponownie – cały czas łyżką, bez miksera, żeby nie napowietrzać masy – masa była dość rzadka, ale taka ma być. Przelać ją na zastygnięty spód.

Formę zabezpieczyć folią aluminiową, dwoma arkuszami, żeby od dołu nic nie wyciekło i nie dostała się do formy woda. Wstawić ją do większej formy, do której wlać gorącą wodą – tak na wysokość ok. 5 cm. Sernik piec ok. 1 godziny w temp. 150 st. C . Po godzinie sernik był jeszcze dość luźny, ale zostawiłam go do wystudzenia w wyłączonym piekarniku więc doszedł. Po ostygnięciu wstawiłam go do lodówki na kilka godzin. Wierzch polałam stopioną, gęstniejącą gorzką czekoladą . Można posypać wiórkami kokosowymi lub z białej czekolady.

Smacznego!

wyspa smaku

Tarta z pomidorami i szynką

Dawno nie pojawił się przepis z ciastem francuskim. Zatem nadrabiam zaległości i jest- pyszna tarta.

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 1 ciasto francuskie
  • 1 pomidor
  • 1 cebula
  • 4 pieczarki
  • 6 plastrów szynki
  • 3 jajka
  • 150ml śmietany
  • 1/2 pęczka koperku
  • ser żółty
  • sól, pieprz

Sposób wykonania:

Cebulę posiekać w piórka i podsmażyć na złoty kolor. Pieczarki i pomidor pokroić w plastry. Koperek drobno posiekać. Ser zetrzeć na tarce.

Jaja zmiksować razem ze śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Wymieszać z koperkiem.

Ciasto francuskie rozwinąć i ułożyć w formie. Na cieście ułożyć plastry szynki, pomidor, cebulę i pieczarki. Zalać masą jajową i posypać serem.

Piec około 20 minut w temperaturze 200 stopni.

Smacznego!

wyspa smaku

Sałatka z makaronem i łososiem

Zapraszam Was do wypróbowania pysznej sałatki z łososiem.

wyspa smaku

Składniki:

  • 250g makaronu -małe muszelki
  • puszka fasoli czerwonej
  • puszka kukurydzy
  • 1 słoik selera
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • 100g łososia wędzonego 
  • sól, pieprz
  • majonez

Sposób wykonania:

Makaron ugotować we wrzącej osolonej wodzie. Przepłukać i ostudzić. Fasolę i kukurydzę odsączyć z zalewy. Seler pokroić na mniejsze części. Szczypiorek posiekać, a łososia pokroić w kostkę.

Wszystkie składniki wymieszać razem z majonezem i doprawić solą i pieprzem.

Smacznego!

wyspa smaku

Muffinki z Prince-Polo

Brak czasu na wygibasy w kuchni skutkuje zazwyczaj zrobieniem muffinek. Oto kolejne z nich:) Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

Składniki na 12 muffinek:

  •  270 g mąki
  • 4 pokruszone małe wafelki Prince Polo
  • 130 g cukru
  • 100 g startej na grubych oczkach czekolady
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mleka
  • 100 ml oleju
  • 1 jajko

Sposób wykonania:

Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia i dodajemy wszystkie pozostałe składniki. Mieszamy energicznie łyżką do chwili połączenia – ale nie zbyt długo. Formę na muffinki wykładamy papilotkami i napełniamy je ciastem (do ok 3/4 wysokości).

Pieczemy w 200 stopniach ok 25 minut. 

Smacznego!

wyspa smaku



Czekoladowe ciasto z malinami

Trochę lata w środku zimy-maliny. Ciasto jest bardzo proste, wilgotne, mocno czekoladowe- poprostu  pyszne! Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka czubata proszku do pieczenia
  • 1 szklanka cukru
  • 7 czubatych łyżeczek kakao z wiatrakiem
  • 5 jajek
  • 200 g margaryny
  • 1/3 szklanki wody
  • 2,5 łyżki oleju
  • maliny świeże lub mrożone

Sposób wykonania:

Margarynę, wodę, olej, cukier i kakao przełożyć do garnuszka i całość razem podgrzać, do uzyskania jednolitej masy, cały czas mieszając. Masę przestudzić.

Żółtka oddzielić do białek. Dodawać po jednym do masy i ucierać.

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i powoli dodawać do masy kakaowo-jajecznej. Zmiksować.

Białka ubić na sztywno i delikatnie wymieszać z ciastem.

Przełożyć do wysmarowanej keksówki, posypać po wierzchu malinami.

Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika 1800C i piec ok. 50 minut.

Smacznego!

Do ciasta można dodać inne owoce. Można wylać połowę ciasta, posypać owocami, zalać resztą ciasta i posypać owocami. Ciasto można dodatkowo zalać polewą bądź rozpuszczoną czekoladą.



wyspa smaku

wyspa smaku

Ciasto ze szpinakiem i granatem „Leśny mech”

To ciasto wszystkich zaskakuje nie tylko swoim smakiem, ale przede wszystkim swoim wglądem:) Jak już ktoś sięgnie po jeden kawałek, to nie może się oprzeć przed drugim!

wyspa smaku

Składniki na tortownicę o średnicy 25cm

  • 450 g mrożonego szpinaku rozdrobnionego
  • 1 1/3 szkl. cukru
  • 3 jajka
  • 1 1/3 szkl. oleju
  • 2 szkl. mąki krupczatki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 300 ml. śmietany 30%
  • 2 śmietan-fixy
  • cukier wanilinowy
  • ok. łyżka cukru pudru
  • owoc granata do ozdoby

Technika wykonania:

Rozmrażamy szpinak i odsączamy z  wody.

Miksujemy jajka z cukrem, wlewamy powoli olej dalej mieszając.Wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Po połączeniu całej masy dodajemy szpinak i mieszamy łyżką.Wlewamy do formy , pieczemy ok. 1 godz. do „suchego patyczka” w temp. 180 °C.

Po wystudzeniu obciąć nożem wierzch ciasta i  rozdrobnić je na talerzyku.

Ubić śmietanę dodając pod koniec śmietan-fixy z cukrem wanilinowym i odrobiną cukru pudru (do smaku).

Na ciasto wyłożyć ubitą śmietanę, posypać okruszkami ciasta i obłożyć owocami granata leciutko dociskając je dłonią. 

Jeśli chcemy upiec ciasto na blaszce np. o wymiarach 24×35 trzeba podwoić składniki wydłużając czas pieczenia nawet do 1,5  godziny.

 Smacznego!