Babka marmurkowa z czekoladą

Wspaniała babka z czekoladą.  Marmurek nie bardzo mi wyszedł a to dlatego że postanowiłam więcej niż połowę ciasta zrobić czekoladowego, a potem za krótko mieszałam patyczkiem. Ale i tak ta babka jest wspaniała! Przepis pochodzi stąd.
wyspa smaku
Składniki:
  • 80 g gorzkiej czekolady

  • 2-3 łyżki kakao

  • 220 g miękkiego masła

  • 1 i ¼ szklanki cukru

  • 4 jajka

  • ½ szklanki mleka

  • 2 i ¼ szklanki mąki tortowej

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

  • szczypta soli

  • kilka kropel aromatu lub ekstraktu waniliowego (pominęłam)

  • kilka kropel aromatu czekoladowego (pominęłam)

Sposób wykonania:

Czekoladę połamać na kawałki, roztopić w kąpieli wodnej, wymieszać z kakao. Masło utrzeć z cukrem i szczyptą soli na puszystą masę. Dalej ucierając, kolejno dodawać jajka (po dodaniu każdego ucierać ok. 15-20 sekund, aż masa będzie jednolita).

Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodawać do masy jajecznej na przemian z mlekiem, ucierać. Po dokładnym wymieszaniu ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać roztopioną czekoladę i aromat czekoladowy. Wymieszać. Do drugiej dodać aromat waniliowy, wymieszać.

Formę do babki lub keksówkę posmarować masłem i wyspać mąką. Na przemian wykładać do foremki dwa rodzaje ciasta. Na koniec wymieszać patyczkiem, tworząc wzór marmurkowy. Piec około 1 godziny w temp. 175°C (z termoobiegiem 160°C), do suchego patyczka.

Wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić w formie, następnie wyjąć z formy i studzić na kratce. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego!

wyspa smaku



Omlet z pieczarkami i serem

Omlety są bardzo lubianą przeze mnie formą śniadania. Zazwyczaj robię je w weekend, bo wtedy mam więcej czasu.

wyspa smaku

Składniki:

  • 2 jajka
  • 5 pieczarek
  • 1 łyżka masła
  • 5dag sera
  • sól, pieprz, tymianek

Sposób wykonania:

Pieczarki pokroić w plasterki przesmażyć na maśle. Jajka roztrzepać z przyprawami i wylać na pieczarki. Wierzch posypać tartym serem. Smażyć pod przykryciem do momentu ścięcia się całej masy.

Smacznego!

Duszona pierś z kurczaka w sosie czosnkowym

Mój domowy sprawdzony przepis. Polecam!

wyspa smaku

Składniki:

  • 1 podwójna pierś z kurczaka
  • 4 ząbki czosnku
  • 0,5l bulionu
  • mąka
  • sól, pieprz
  • olej

Sposób wykonania:

Pierś z kurczaka podzielić na plastry, lekko rozklepać. Oprószyć solą, pieprzem. Czosnek przecisnąć przez praskę i rozsmarować na mięsie. Następnie każdy kawałek mięsa obtoczyć w mące. Obsmażyć z obu stron na oleju. Następnie podlać bulionem i dusić około 20 minut. Sos powinien sam się zagęścić mąką z mięsa. Jeśli będzie za rzadki można delikatnie zagęścić zawiesiną z wody i mąki.

Smacznego!

wyspa smaku

Parówki w cieście francuskim

Jak zawsze szybko i prosto:) Dla miłośników ciasta francuskiego!

wyspa smaku

Składniki:

  • 6parówek
  • 1 op. ciasta francuskiego
  • 10dag sera żółtego

Sposób wykonania:

Ciasto francuskie pociąć na prostokąty o 2 cm dłuższe niż parówki. Na każdym prostokącie ułożyć plaster sera i parówkę. Parówkę zawinąć i dobrze skleić. Lekko ponacinać z wierzchu. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.

Smacznego!

Ciasto czekoladowo- serowe „Dzień i noc”

Wspaniałe czekoladowe ciasto. Przepis  znalazłam <a href=http://wkuchennymoknie.blox.pl/2010/11/CIASTO-CZEKOLADOWO-SEROWE-DZIEN-I-NOC.html>tutaj</a>

Polecam!

 wyspa smaku

Składniki blatu czekoladowego:

  • 5 jajek 200g cukru
  • 100g mąki pszennej
  • 100g gorzkiej czekolady
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 łyżki mleka

Składniki kremu serowo-czekoladowego:

  • 5 jajek
  • 2 łyżki cukru
  • 600g twarogu półtłustego dwukrotnie zmielonego
  • 300g białej czekolady
  • 6 łyżeczek żelatyny + ¹⁄³ szklanki zimnej wody + ok. ¹⁄³ szklanki wrzątku
  • 300ml śmietany kremówki

Składniki warstwy owocowej:

  • 500g owoców (maliny, brzoskwinie) – użyłam brzoskwiń z puszki
  • 2 op. galaretki o wybranym smaku – u mnie brzoskwiniowe

Sposób wykonania:

Wykonanie blatu czekoladowego: Czekoladę rozpuszczamy w gorącej kąpieli z dodatkiem 4 łyżek mleka. Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Żółtka mieszamy z przestudzoną czekoladą i delikatnie łączymy z ubitymi białkami. Dodajemy porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wykładamy na przygotowaną formę o wym 28x40cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180°C ok. 30 minut.

Wykonanie kremu serowo-czekoladowego: Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Żelatynę zalewamy zimną wodą, a gdy napęcznieje rozpuszczamy w jak najmniejszej ilości wrzątku. Jajka (uprzednio umyte i sparzone wrzącą wodą) ubijamy z cukrem na parze. Ubijając dodajemy porcjami rozpuszczoną czekoladę i żelatynę. Tak przygotowaną masę dajemy porcjami do zmielonego sera stale miksując. Śmietanę ubijamy na sztywną pianę i delikatnie łączymy ją z masą czekoladowo-serową. Krem równomiernie rozprowadzamy na blacie czekoladowym i schładzamy w chłodziarce do zatężenia.

Wykonanie warstwy owocowej: Galaretki rozpuszczamy wg. przepisu na opakowaniu. Owoce układamy na warstwie serowej. W przypadku brzoskwiń dokładnie odsączone z syropu kroimy na cienkie półplasterki i układamy jak dachówkę. Zalewamy tężejącą już galaretką i ponownie umieszczamy w chłodziarce. Ciasto jest dobre do spożycia na następny dzień, a jeszcze smaczniejsze w kolejnym dniu.

wyspa smaku

Tort czekoladowy banoffi

Tort na roczek mojego synka:) Na szybko robiony, może mało efektowny, ale za to był pyszny! Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego lub gotowa krówka
  • 150g miękkiego masła
  • 150g gorzkiej czekolady
  • 6 jajek (białka i żółtka osobno)
  • 150g drobnego cukru do wypieków
  • 150g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • kubek zaparzonej mocnej herbaty (opcjonalnie z dodatkiem 1-2 łyżek spirytusu lub rumu)
  • 600g śmietany kremówki 36% 
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 3-4 banany

Sposób wykonania:

Puszkę z mlekiem skondensowanym gotować w garnku z wodą przez 3 godziny – woda musi przez ten czas cały czas zakrywać puszkę, więc trzeba ją dolewać co pewien czas. Po ugotowaniu puszkę ostudzić i schłodzić w lodówce.

Piekarnik nagrzać do 170oC. Okrągłą foremkę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Czekoladę roztopić w kąpieli parowej (do garnka wlewamy wodę, a na wierzchu ustawiamy miskę tak, by nie dotykała wody i w niej umieszczamy czekoladę), lekko ostudzić i zmiksować z masłem na gładką masę. Cały czas miksując, dodawać po jednym żółtku oraz po trochu cukier. Mąkę zmieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać przez sito i dodać do masy czekoladowej, wymieszać (można zmiksować). Białka ubić na sztywno z solą i delikatnie połączyć z ciastem, mieszając ręcznie; przełożyć do formy i wyrównać. Wstawić do piekarnika i piec przez około 30-40 minut (do suchego patyczka). Biszkopt wystudzić i przekroić wzdłuż na 2 blaty, które należy nasączyć herbatą z alkoholem.

Śmietanę kremówkę ubić z cukrem pudrem.

Wykończenie: na talerzu/paterze ułożyć jeden blat biszkoptu, na nim rozsmarować masę krówkową (można ją wcześniej zmiksować – będzie się łatwiej rozprowadzać i nie będzie grudek), zostawiając margines około 1,5 cm od brzegów. Na krówce układamy banany pokrojone na mniejsze kawałki. Na bananach rozsmarować kremówkę. Całość przykryć drugim blatem. Wyrównać boki i wstawić do lodówki do ściągnięcia na kilka godzin.

Polewa: 6 łyżek wrzącej wody 6 łyżek cukru pudru 6 łyżek ciemnego kakao 200g masła (pokrojonego na małe kawałki) Do rondelka wlać wodę i rozpuścić w niej cukier puder. Dodać masło i rozpuścić. Zdjąć z ognia, dodać przesiane przez sitko kakao i mieszać do powstania gładkiej masy. Ostudzić polewę prawie całkowicie i posmarować nią tort. Wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia polewy.

Smacznego!

wyspa smaku

Kotlety z pieczarek

 

wyspa smakuSkładniki:

  • 1/2kg pieczarek
  • 1 jajko
  • bułka tarta
  • cebula
  • sól, pieprz, tymianek
  • olej

Składniki:

Pieczarki umyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę posiekać i smażyć na złoto na oleju. Dodać pieczarki, chwilę podsmażyć aż odparują. Zostawić masę do wystygnięcia. Dodać 2 łyżki bułki tartej. Wystudzone pieczarki połączyć z jajkiem, dodać soli, pieprzu i tymianku. Jeśli masa jest za rzadka dodać jeszcze trochę bułki tartej. Formować kotleciki, obtaczać w bułce tartej i smażyć na złoto.

Smacznego!

wyspa smaku

Omlet z papryką i serem

Bardzo lubię omlety z różnymi dodatkami. Dziś jest z papryką i serem.

wyspa smaku

Składniki:

  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka masła
  • 1/4 papryki
  • 5dag sera
  • sól, pieprz, bazylia, oregano

Sposób wykonania:

Rozgrzać masło. Jajka roztrzepać wlać na patelnię. Rozłożyć pokrojoną paprykę i ser. Smażyć ąż jajka się zetną (można pod przykryciem).

Smacznego!

Tort z kremem budyniowym i galaretką

Tort na roczek synka

wyspa smaku

Składniki:

Biszkopt jasny:

  • szklanka mąki
  • szklanka cukru
  • 5 jaj
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki octu

Biszkopt ciemny:

  • 3/4szklanka mąki
  • 1/4szkl kakao
  • szklanka cukru
  • 5 jaj
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki octu

Krem budyniowy:

  • 2 budynie śmietankowe bez cukru
  • 1 litr mleka
  • 1 szkl cukru pudru
  • 2 masła
  • spirytus

Dodatkowo:

  • Mocna herbata  lub kawa do nasączenia biszkoptów
  • 1 galaretka brzoskwiniowa
  • 1 dżem porzeczkowy
  • czekolada gorzka do dekoracji
  • biszkopty podłużne do dekoracji

Sposób wykonania:

Biszkopt jasny: białka ubić na sztywno, utrwalić na koniec wsypując cukier. W drugiej miseczce wymieszać żółtka razem z proszkiem do pieczenia i octem (powstanie pianka). Białka wymieszać delikatnie razem z masą żółtkową i przesianą mąką. Piec w 180 stopniach na złoty kolor. Ostudzony biszkopt przekroić na pół.

Biszkopt ciemny: robi się tak samo jak jasny tylko z dodatkiem kakao, które przesiewamy razem z mąką. Gotowy biszkopt przekroić na pół.

Biszkopty zwilżyć naparem z herbaty lub kawy.

Krem: Ugotować budyń bez cukru. Ostudzić. Masło rozetrzeć na puch razem z cukrem pudrem, dodawać po łyżce budyniu. Na koniec dodać trochę spirytusu do smaku. Krem podzielić na 4 części.

Rozpuścić galaretkę w 300ml wrzącej wody. Pozostawić do zastygnięcia. Gdy będzie gotowa pokroić w drobna kostkę.

Przełożenie:

I warstwa- Ciemny biszkopt posmarować 1/4 kremu, wierzch posypać połową galaretki

II warstwa- Jasny biszkopt posmarować dżemem porzeczkowym, a następnie 1/4 kremu

III warstwa- Ciemny biszkopt posmarować 1/4 kremu, wierzch posypać połową galaretki

IV warstwa- Jasny biszkopt posmarować z wierzchu cienko kremem, resztę kremu użyć do posmarowania boków.

Boki obłożyć podłużnymi biszkoptami, wierzch posypać tarta czekoladą.

Smacznego!

wyspa smaku