Mus z jabłek z budyniem na zimę

Mus jest pyszny! Ja używam go najczęściej do ciasta, naleśników i deserów.

Z tych składników wyszły mi 3 litrowe słoje i jeden 0,33l.

wyspa smaku

Składniki:

  • 4kg jabłek
  • 6 op. budyniu śmietankowego
  • 60dkg cukru
  • 1szkl wody

Technika wykonania:

Jabłka umyć obrać i usunąć gniazda nasienne, pokroić na ćwiartki. Jabłka włożyć do garnka, wlać szklankę wody, wsypać cukier i gotować do momentu, gdy jabłka się rozgotują i powstanie mus. Mieszać co jakiś czas.

Budyń rozmieszać z niewielką ilością zimnej wody. Gdy jabłka są rozgotowane, przygotowany budyń wlać do jabłek. Zagotować.

Mus wlać do słoików. Zakręcić. Pasteryzować około 20 minut od momentu zagotowania.

Smacznego!

wyspa smaku

Jedz polskie jabłka

Pasta twarogowa z rzodkiewką

Zamiast tradycyjnej kanapki z szynką czy z serem, można zrobić pyszny twarożek z rzodkiewką. Równie zdrowo, a jak pysznie!

wyspa smaku

Składniki:

  • 25dkg twarogu
  • 1 pęczek rzodkiewek
  • śmietana lub jogurt naturalny
  • sól, pieprz
  • szczypiorek

Technika wykonania:

Twaróg zmielić, rzodkiewki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, szczypiorek posiekać. Wszystko wymieszać ze śmietaną i przyprawić.

Smacznego!

wyspa smaku

Tort truskawkowy

Tort był robiona z okazji wieczoru panieńskiego mojej siostry. Biszkopt robiłam swój ulubiony, a przełożenie pochodzi z przepisu znalezionego tutaj.

wyspa smaku

Składniki:

Biszkopt jasny:

  • 5 jaj
  • 1szkl mąki
  • 1szkl cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki octu

Biszkopt ciemny:

  • 5 jaj
  • 3/4szkl mąki
  • 1/4szkl kakao
  • 1szkl cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki octu

Mus truskawkowy:

  • 750g truskawek
  • 300ml wody
  • 75g cukru
  • 90g skrobi kukurydzianej (można użyć ziemniaczaną)


Masa budyniowa:

  • 900ml chudego mleka
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego
  • 4 łyżki cukru
  • 4 łyżeczki żelatyny

Poncz do nasączenia:

  • 75ml likieru cytrynowego
  • 75ml wody
  • 50ml syropu truskawkowego

Technika wykonania:

Biszkopt :

Białka ubić na sztywno, utrwalić na koniec wsypując cukier. W drugiej miseczce wymieszać żółtka razem z proszkiem do pieczenia i octem (powstanie pianka). Białka wymieszać delikatnie razem z masą żółtkową i przesianą mąką. Piec w 180 stopniach na złoty kolor. Ostudzony biszkopt przekroić na dwie części. Nasączyć ponczem.

Biszkopt ciemny:

robi się tak samo jak jasny tylko z dodatkiem kakao, które przesiewamy razem z mąką. Gotowy biszkopt przekroić na pół. Nasączyć ponczem.

Mus truskawkowy
Truskawki miksujemy w blenderze i przelewamy mus do rondla. Wsypujemy cukier i podgrzewamy do zagotowania. Skrobię kukurydzianą rozrabiamy  z wodą wlewamy do gotującej masy cały czas energicznie mieszając aby nie powstały nam kłaczki. Można dla pewności zestawić rondel z ognia na ten czas. Gotujemy jeszcze 2minuty i wylewamy masę równomiernie na przygotowane wcześniej trzy blaty ciasta. Zostawiamy je do wystudzenia, a gdy osiągną temperaturę pokojową wstawiamy na pół godziny do lodówki.

Masa budyniowa
Do rondla wlewamy 700ml mleka. Wsypujemy żelatynę, mieszamy  i zostawiamy na 10 minut aby napęczniała. Następnie stawiamy rondel na gazie i podgrzewamy do zagotowania. Do pozostałego mleka wsypujemy cukier i proszki budyniowe. Dokładnie mieszamy aby nie było grudek. Wlewamy do gotującego się mleka i podgrzewamy aż masa zgęstnieje.

Złożenie tortu
Wyjmujemy blaty z lodówki. Zdejmujemy paski folii aluminiowej. Masę budyniową dzielimy na trzy części. Pierwszą wylewamy na spodni blat pokryty musem truskawkowym. Przykrywamy drugim blatem i wylewamy drugą porcję masy budyniowej. Przykrywamy trzecim blatem i wylewamy ostatnią porcję masy budyniowej. Przykryć ostatnim blatem. Studzimy do temp. pokojowej, a następnie wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.

Wykończenie:

Ja tort dekorowałam lukrem plastycznym dlatego wierzch i boki tortu posmarowałam cienką warstwą dżemu truskawkowego, na który nałożyłam rozwałkowany lukier.

W oryginalnym przepisie tort pokryty jest polewą czekoladowa i truskawkami.

Smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

Delikatny, kruchy i soczysty filet z kurczaka w sosie pieczarkowym

Bardzo pyszny kurczak w delikatnym pieczarkowym sosie. Pychota! Przepis pochodzi stąd
                       wyspa smaku
Składniki:

  • cała pierś kurczaka 
  • sól
  • 4 ząbki czosnku (rozgniecione)
  • kurkuma
  • zioła prowansalskie

Sos : 

  • łyżka klarowanego masła
  • 300 ml mleka
  • 200 ml esencjonalnego bulionu (może być warzywny) – jeśli macie w domu suszone grzyby, dobrze jest dodać 2-3 do gotowania bulionu
  • 1 mała cebula
  • sól, pieprz,
  • 2 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej 
  • 2 żółtka 
  • pół kilograma pieczarek 
Technika wykonania:

Kurczaka kroimy w szerokie paski. Nacieramy czosnkiem i przyprawami. Odstawiamy na 30 minut
W wysokiej patelni (teflonowej) rozgrzewamy masło. Dodajemy pokrojoną w drobniutką kosteczkę cebulę i pokrojone w kawałki pieczarki. Smażymy bez przykrycia, aż pieczarki ładnie się podsmażą.
Na patelnię dodajemy mąkę i zasmażamy chwilę. Następnie powolutku wlewamy mleko, a następnie bulion, cały czas mieszając trzepaczką, aby nie zrobiły się grudki. Sos ma mieć kremową konsystencję. Cały czas mieszając gotujemy 3-4 minuty.
Żółtka ubijamy na puszystą masę. Dodajemy łyżkę sosu i ponownie ubijamy. Dodajemy kolejną łyżkę i jeszcze raz ubijamy. Zahartowaną masę jajeczną łączymy z sosem i dokładnie mieszamy. 
Na patelni rozgrzewamy oliwę. Obsmażamy kurczaka bardzo krótko, do momentu, aż zmieni kolor z różowego na biały. Średnio ok. 30 sekund z każdej strony. 
Obsmażonego kurczaka wkładamy do sosu i dusimy 10 minut.
Smacznego!

wyspa smaku

Papryka faszerowana mięsem i kuskusem

Sezon papryki w pełni, a więc i u mnie nie może jej zabraknąć:)

wyspa smaku

Składniki:

  • 3 papryki
  • 30dag mielonego
  • 1/2szkl kuskusu
  • 1/2 pęczka koperku
  • 5dag sera
  • sól, pieprz
  • papryka słodka

Sposób wykonania:

Papryki umyć, ściąć wierzch i usunąć gniazda nasienne. Kuskus przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu. Koperek posiekać, a ser zetrzeć na tarce.

Ostudzony kuskus, wymieszać z mielonym mięsem, koperkiem i przyprawami. Nadziać papryki, posypać wierzch serem tartym. Następnie przykryć odciętymi wierzchami i włożyć do naczynia żaroodpornego, podlać trochę wodą i piec około pól godziny 180 stopniach.

Smacznego!

wyspa smaku

Warzywa psiankowate 2014

Faszerujemy 2014!

Tagliatelle w sosie z wędzonym łososiem i warzywami

Bardzo lubię łososia, dlatego ten przepis znaleziony na blogu Qchenne inspiracje od razu przypadł mi do gustu.

wyspa smaku

Składniki:

Składniki dla 3 – 4 osób

  • 600 gramów świeżego makaronu tagliatelle 
  • 200 gramów wędzonego łososia 
  •  łyżka klarowanego masła
  • 1 cukinia
  •  4 marchewki 
  • szklanka jogurtu greckiego
  • sól

Technika wykonania:

Makaron obgotowujemy w osolonej wodzie zgodnie z zaleceniami producenta (mój gotował się 4 minuty).

Marchewkę ścieramy na tarce na grubych oczkach. Cukinię kroimy w słupki długości ok. 4 cm.

Na rozpuszczone masło wrzucamy marchew i cukinię. Delikatnie solimy i przykrywamy pokrywką na 2-3 minuty. Często mieszamy.

Łososia kroimy w paski i dodajemy do warzyw. Często mieszamy. Łosoś jest gotowy jak zmieni kolor na jasny. Jogurt grecki hartujemy 2 łyżkami warzyw z patelni, dodajemy do całości i dusimy jeszcze 1-2 minuty.

Do sosu dodajemy makaron. Mieszamy.

Smacznego!

wyspa smaku

Kluski na parze bez jajek

Przepis na ciasto na kluski pochodzi stąd. Ja do środka włożyłam jagody, bo uwielbiam takie kluski z owocami 🙂

 wyspa smaku

Kluski na parze

Składniki: na ok. 15 sztuk średniej wielkości

  • 500 g mąki
  • ½ łyżeczki soli
  • ok. 3 łyżki cukru
  • 4-5 g drożdży instant (lub ok. 15 g świeżych drożdży)
  • 350 – 360 ml ciepłego mleka 
  • 2 łyżki oliwy

Technika wykonania:

Mąkę wymieszać z solą, zrobić lekkie zagłębienie, dodać cukier i drożdże (jeśli używamy świeżych drożdży, należy rozrobić je uprzednio w ok. ¼ szklance ciepłego mleka – czekamy chwilę, aż drożdże lekko się ‘zapienią’, a następnie dodajemy je do mąki; suszonych drożdży ‘instant’ możemy używać od razu, bez uprzedniego rozpuszczania ich w ciepłym płynie), a następnie wlać mleko i oliwę i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto (jeśli wyrabiamy mikserem – najpierw kilka minut na pierwszym biegu, później jeszcze chwilę na drugim).

Ciasto przełożyć do naoliwionej misy i pozostawić do wyrośnięcia (ma podwoić objętość).
Następnie ciasto podzielić na ok. 15 części. Każdą część spłaszczyć lekko, nałożyć na środek trochę jagód i uformować średniej wielkości bułeczki. Układać je na omączonym blacie lub tacy, przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia jeszcze na 10-15 minut.

W tym czasie zagotować wodę do parowania klusek (np. garnek z wkładką do gotowania na parze, duży garnek owiązany gazą lub ściereczką, czy też parowar).
Wyrośnięte kluski ułożyć na wkładce, umieścić w garnku, przykryć i parować przez ok. 10 minut. Następnie przełożyć je na talerz, lekko przestudzić i podawać polane masłem i posypane cukrem.

Smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

Szynka z szynkowara z piersi kurczaka z suszonymi pomidorami

Kolejne podejście do domowej wędliny udane 🙂 Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

Składniki:

  • 1 1/2 kg udek lub 850 g filetu z kurczaka
  • 50 g boczku wędzonego
  • 1 łyżka przyprawy „pomidor suszony z czosnkiem i bazylią”
  • 1 płaska łyżka peklosoli
  • 1/2 łyżeczki soli ( można ominąć)
  • 6 kawałków suszonych pomidorów w oleju
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 1/2 łyżeczki cukru pudru ( można ominąć)

Technika wykonania:

Jeśli mamy pierś to ok 25 dkg kroimy w kostkę, resztę mielimy. Jeśli mamy udka należy je wyluzować i  odciąć skórę. Część pokroić w kosteczkę 1×1 cm resztę zmielić w maszynce do mięsa.

Pomidory odsączyć z oleju, nie za dokładnie, olej aromatyzowany naturalnie:) drobno pokroić. Boczek kroimy w kosteczkę. Do zmielonego mięsa dodać to pokrojone mięso, pomidory i wszystkie przyprawy, ale najlepiej sprawdzić czy jest odpowiednio dosolone, można jeszcze ew dodać pieprz. Wyrobić ręcznie , aż wszystkie składniki się połączą Dokładnie wyrobione mięso przełożyć do woreczka i szynkowara- zamknąć. Włożyć do wysokiego garnka, dolać  wodę do 3/4 wysokości garnka lub 2 cm powyżej poziomu mięsa. Całość parzyć przez 65-70 minut od momentu gdy pokażą się bąbelki (jeżeli macie termometr to od momentu gdy woda osiągnie 75 st C). Po tym czasie szynkowar szybko schłodzić tzn włożyć do lodowatej wody, a po ostudzeniu włożyć na 10 godzin do lodówki.

I gotowe, smacznego!

wyspa smaku

wyspa smaku

Fasolka konserwowa

Uwielbiam fasolkę szparagową. W tym roku nie mrożę jej, bo mam mało miejsca w zamrażalniku, więc fasolka wskoczyła do słoików 🙂 Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

Składniki na 2 słoje litrowe:

  • 90dkg fasolki szparagowej – najlepiej młoda, wtedy nie ma włókien
  • 2 słoiki – najlepiej litrowe – takie, żeby fasolka w nich stała
Zalewa:
  • 1 l wody
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki kwasku cytrynowego
Przygotowanie:
Fasolkę umyć, obciąć końce i ogonki. Zagotować wodę w dużym garnku, wrzucić fasolę do wrzącej wody, gotować tak 7-8 minut na średnim ogniu, odcedzić
Przygotować zalewę – zagotować wodę z dodatkiem soli i kwasku. Układać do słoików – ja układam całą, nie za ciasno, można też fasolkę pokroić. Zalać gorącą zalewą, dokładnie wytrzeć słoik i mocno zakręcić
Pasteryzować – 1 litrowe słoje około 40 minut od zagotowania, mniejsze, chwilę krócej.

Smacznego!

wyspa smaku

Przetwory

Kotleciki z piersi kurczaka z suszonymi pomidorami

Jak zwykle z przeglądu lodówki wychodzi super jedzenie 🙂 Najpierw zrobiłam te kotlety na obiad, a potem na uroczystość rodzinną. Goście byli zachwyceni. Polecam!

wyspa smaku

Składniki:

  • 1 podwójna pierś z kurczaka
  • 6 pomidorów suszonych
  • mały por
  • 1 łyżka musztardy
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2  jaja
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • 1 łyżeczka przyprawy czupryca zielona (można pominąć)
  • 5 dag tartego sera
  • sok z 1/4 cytryny
  • olej

Technika wykonania:

Pierś z kurczaka pokroić w kostkę. Pomidory pokroić w drobną kostkę, a białą część pora na półplastry. Czosnek przecisnąć przez praskę.

Pokrojone mięso połączyć z pomidorami, porem, czosnkiem, musztardą, mąką, żółtkami jaj, serem oraz z sokiem z cytryny i przyprawami.Wszystko razem dobrze wymieszać.

Białka ubić i delikatnie połączyć z mięsem.

Smażyć kotleciki na rozgrzanym oleju. Przewracać gdy spód dobrze się zrumieni.

Smacznego!

wyspa smaku

A tu razem z Polpettone fantasia- rolada z mięsa mielonego

wyspa smaku