Tort był robiona z okazji wieczoru panieńskiego mojej siostry. Biszkopt robiłam swój ulubiony, a przełożenie pochodzi z przepisu znalezionego tutaj.

Składniki:
Biszkopt jasny:
- 5 jaj
- 1szkl mąki
- 1szkl cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki octu
Biszkopt ciemny:
- 5 jaj
- 3/4szkl mąki
- 1/4szkl kakao
- 1szkl cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki octu
Mus truskawkowy:
- 750g truskawek
- 300ml wody
- 75g cukru
- 90g skrobi kukurydzianej (można użyć ziemniaczaną)
Masa budyniowa:
- 900ml chudego mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego
- 4 łyżki cukru
- 4 łyżeczki żelatyny
Poncz do nasączenia:
- 75ml likieru cytrynowego
- 75ml wody
- 50ml syropu truskawkowego
Technika wykonania:
Biszkopt :
Białka ubić na sztywno, utrwalić na koniec wsypując cukier. W drugiej miseczce wymieszać żółtka razem z proszkiem do pieczenia i octem (powstanie pianka). Białka wymieszać delikatnie razem z masą żółtkową i przesianą mąką. Piec w 180 stopniach na złoty kolor. Ostudzony biszkopt przekroić na dwie części. Nasączyć ponczem.
Biszkopt ciemny:
robi się tak samo jak jasny tylko z dodatkiem kakao, które przesiewamy razem z mąką. Gotowy biszkopt przekroić na pół. Nasączyć ponczem.
Mus truskawkowy
Truskawki miksujemy w blenderze i przelewamy mus do rondla. Wsypujemy cukier i podgrzewamy do zagotowania. Skrobię kukurydzianą rozrabiamy z wodą wlewamy do gotującej masy cały czas energicznie mieszając aby nie powstały nam kłaczki. Można dla pewności zestawić rondel z ognia na ten czas. Gotujemy jeszcze 2minuty i wylewamy masę równomiernie na przygotowane wcześniej trzy blaty ciasta. Zostawiamy je do wystudzenia, a gdy osiągną temperaturę pokojową wstawiamy na pół godziny do lodówki.
Masa budyniowa
Do rondla wlewamy 700ml mleka. Wsypujemy żelatynę, mieszamy i zostawiamy na 10 minut aby napęczniała. Następnie stawiamy rondel na gazie i podgrzewamy do zagotowania. Do pozostałego mleka wsypujemy cukier i proszki budyniowe. Dokładnie mieszamy aby nie było grudek. Wlewamy do gotującego się mleka i podgrzewamy aż masa zgęstnieje.
Złożenie tortu
Wyjmujemy blaty z lodówki. Zdejmujemy paski folii aluminiowej. Masę budyniową dzielimy na trzy części. Pierwszą wylewamy na spodni blat pokryty musem truskawkowym. Przykrywamy drugim blatem i wylewamy drugą porcję masy budyniowej. Przykrywamy trzecim blatem i wylewamy ostatnią porcję masy budyniowej. Przykryć ostatnim blatem. Studzimy do temp. pokojowej, a następnie wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.
Wykończenie:
Ja tort dekorowałam lukrem plastycznym dlatego wierzch i boki tortu posmarowałam cienką warstwą dżemu truskawkowego, na który nałożyłam rozwałkowany lukier.
W oryginalnym przepisie tort pokryty jest polewą czekoladowa i truskawkami.
Smacznego!

