Szaszłyk drobiowy z warzywami

Bardzo lubię szaszłyki, a te z kurczakiem bardzo szybko się robią, co jest ich wielką zaletą 🙂

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 1 podwójna pierś z kurczaka
  • 1 papryka
  • 2 cebule
  • kilka pieczarek
  • 2 kawałki kiełbasy śląskiej
  • 25 dag boczku wędzonego

Marynata:

  • sól
  • pieprz
  • papryka słodka
  • papryka ostra
  • łyżeczka musztardy
  • 2 ząbki czosnku
  • majeranek
  • 2 łyżki oleju

Technika wykonania:

Pierś pokroić w kostkę i wymieszać z wszystkimi przyprawami oraz olejem. Odstawić na min. pół godziny do lodówki.

Paprykę pokroić w dużą kostkę, cebulę w piórka lub ćwiartki, kiełbasę w krążki a boczek w plastry. Pieczarki przekroić na pół.

Na długie patyczki szaszłykowe nabijać na zmianę składniki w dowolnej kolejności. U mnie: kiełbasa, kurczak, papryka, boczek, cebula, pieczarka.

Piec pół godziny w 200 stopniach.

Smacznego!

wyspa smaku

Kisiel truskawkowy

Kisiele bardzo lubi mój synek, staram się mu robić jak najbardziej naturalne desery. Kisiel robi się szybko i na pewno jest zdrowszy od tych kupnych.

wyspa smaku

Składniki (na około 5 porcji)

  • 250g truskawek (świeżych lub mrożonych)
  • 500ml wody
  • 120g cukru
  • 50g mąki ziemniaczanej

Technika wykonania:

Świeże truskawki opłukać, usunąć szypułki.

Zagotować 350ml wody. Do wrzącej wody włożyć owoce (mrożonych wcześniej nie rozmrażać). Gotować 5 minut. Truskawki zmiksować blenderem, dodać cukier, a następnie zagotować.

Sporządzić zawiesinę ze 150ml wody i mąki ziemniaczanej. Wlewać powoli zawiesinę do gorącego wywaru, mieszając zagotować.

Wyporcjować i wystudzić.

Smacznego!

wyspa smaku

Szarlotka z ptasim mleczkiem

Ciasto wykonane z potrzeby chwili, żeby coś słodkiego znalazło się na majówkowym stole:)

wyspa smaku

 

Składniki:

Biszkopt:

  • 4 jajka
  • 120g mąki
  • 120g cukru

Ptasie mleczko:

  • 2 jogurty naturalne po 190g
  • 1 galaretka malinowa
  • 2 łyżeczki cukru pudru

Dodatkowo:

Technika wykonania:

Białka ubić na sztywno, dodawać stopniowo cukier. Następnie ciągle miksując dodawać po jednym żółtku. Mąkę przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta już nie miksując. Biszkopt piec w temperaturze 180 stopniach około 20 minut. Ostudzić

Galaretkę rozpuścić w połowie szklanki wody. Gdy zacznie tężeć połączyć z jogurtem i cukrem.

Na biszkopt wyłożyć mus jabłkowy, a na wierzch ptasie mleczko. Wstawić do lodówki.

Smacznego!

 wyspa smaku

Schab pieczony w jarzynach

Bardzo delikatna i zdrowa potrawa. Schab pod pierzynką z marchewki, pietruszki i cebuli jest wyśmienity! Przepis pochodzi stąd

wyspa smaku

Składniki:

  • 4 plastry schabu
  • 2 średnie marchewki
  • 1 średnia pietruszka
  • 1 duża cebula
  • 3-4 ząbki czosnku
  • musztarda
  • kostka rosołowa
  • sól

Technika wykonania:

Mięso rozbijamy na cienkie plastry, solimy, nacieramy posiekanym czosnkiem, smarujemy musztardą i odstawiamy do lodówki na około godzinę. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce na dużych oczkach. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Żaroodporne naczynie smarujemy olejem i układamy połowę warzyw, na nie kładziemy plastry mięsa i przykrywamy drugą częścią warzyw. Całość zalewamy rozpuszczoną w szklance wody kostką rosołową. Pieczemy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 45 minut.

Smacznego!

 

 

 





Murzin (kiełbasa zapiekana)

Na śląsku cieszyńskim mamy tradycję pieczenia murzina. Odkąd pamiętam u mnie w domu się go piekło przed Wielkanocą. Uwielbiam ten smak i zapach zapieczonej kiełbasy.

wyspa smaku

Składniki: na 6 zapiekanych kiełbas:

  • 0,5kg mąki
  • 5dag drożdży
  • 1 żółtko
  • 5 dag margaryny
  • 7dag smalcu
  • 0,25l mleka
  • sól

Dodatkowo:

  • jajko

Technika wykonania:

Mąkę przesiać, drożdże i sól rozpuścić w letnim mleku. Zarobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać roztopiony i przestudzony tłuszcz. Ciasto powinno być tęgie. Wyrobić ciasto i odstawić na około godzinę do wyrośnięcia.  Po pół godziny ciasto przebić.

Ciasto podzielić na 6 części. Każdą rozwałkować i zawinąć w nią kiełbasę. Posmarować rozmąconym jajkiem. Piec około 50 minut, na złoty kolor.

Smacznego!

wyspa smaku

Jajka marynowane

Jajka te są wspaniałym urozmaiceniem Wielkanocnego menu. 
Mają wspaniały kolor, więc pięknie prezentują się na stole. Polecam!

wyspa smaku

 

Składniki: 

na ok. 8-10 ugotowanych na twardo, obranych ze skorupek jaj:

zalewa: 

  • 1,5 szklanki wody (szklanka poj. 250 ml)
  • 0,25 szklanki czerwonego octu winnego
  • 0,5 szklanki octu balsamicznego
  • 3 łyżki cukru lub miodu
  • pół łyżeczki soli 

do słoika: 

  • duża, czerwona cebula
  • 3 listki laurowe
  • 2-3 kulki ziela angielskiego i pieprzu

Składniki zalewy zagotować i ostudzić. Cebulę pokroić w piórka, włożyć do słoika wraz z jajkami, zielem, kulkami przypraw i jajkami. Zalać marynatą i odstawić na 5-7 dni do lodówki. Od czasu do czasu przemieszać zawartość słoika, by jajka równo „łapały” kolor.

Smacznego!

Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

 

wyspa smaku

Surówka z białej kapusty z marchewką

Zapraszam na pyszną i prostą surówkę. Sprawdza się jako dodatek do wielu obiadów 🙂

wyspa smaku

 

Składniki:

  • 1/4 małej główki białej kapusty
  • 1 duża marchew
  • majonez
  • sól
  • pieprz

Technika wykonania:

Kapustę opłukać, drobno poszatkować, posypać solą i odstawić na chwilę (ok. pół godziny). Po tym czasie kapustę odcisnąć z nadmiaru soku.

Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce. Połączyć z kapustą, dodać majonezu i doprawić pieprzem.

Smacznego!

wyspa smaku

Malinowa chmurka

Ciasto można kupić w cukierniach, to zrobione w domu jest jeszcze lepsze 🙂 Kruche ciasto, malinowa galaretka, krem śmietankowy i rozpływająca w ustach się beza to niebo w gębie!

Przepis pochodzi stąd.

wyspa smaku

Składniki na ciasto kruche:

  • 3 żółtka
  • 30 g cukru pudru
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (lub pół opakowania cukru wanilinowego, około 8g)
  • 150 g mąki pszennej
  • 100 g masła

Wszystkie składniki powinny być schłodzone.

Składniki na kruchy spód szybko zagnieść ręcznie lub zmiksować w malakserze. Uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez 60 minut.

Przygotować prostokątną blachę o wymiarach 23 x 33 cm. Wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia.

Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, wyłożyć nim dno formy: można wcześniej lekko rozwałkować, można odrywać po kawałku i układać w formie, następnie wyrównać np. wałkując szklanką (ułożoną na boku) wewnątrz formy.

Wyrównać, ponownie schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Przed samym pieczeniem ponakłuwać widelcem.

Piec w temperaturze 190 – 200ºC przez około 15 – 20 minut lub krócej, do zezłocenia i wypieczenia ciasta. Wyjąć, wystudzić.

Galaretka z malinami:

  • 600 g malin (świeżych lub mrożonych)
  • 3 malinowe galaretki (każda na 500 ml wody)
  • 3 szklanki wrzącej wody

Maliny mrożone wcześniej rozmrozić na durszlaku. 

3 malinowe galaretki rozpuścić w 3 szklankach wrzacej wody. Przestudzić, wymieszać z malinami. Odłożyć do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki. Tężejącą galaretkę wyłożyć na kruche ciasto, wyrównać, schłodzić w lodówce.

Krem śmietankowy z wanilią:

  • 500 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii

Wszystkie składniki umieścić w misie miksera. Ubić (końcówka miksera do ubijania białek) do otrzymania gęstego kremu. 

Uwaga: nie schłodzenie składników minimum 12 godzin przed rozpoczęciem ubijania kremu lub niepotrzebne zbyt długie ubijanie kremu – mogą doprowadzić do jego zwarzenia.

Krem przygotować bezpośrednio przed wyłożeniem na ciasto.

Beza z migdałami:

  • 3 białka, w temperaturze pokojowej
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki mąki (skrobi) ziemniaczanej
  • 40 – 50 g płatków migdałów

Białka umieścić w misie miksera. Ubijać, zwiększając obroty miksera, do otrzymania sztywnej pianki. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, aż do wyczerpania cukru i otrzymania gęstej, błyszczącej piany. Pod sam koniec ubijania dodać mąką ziemniaczaną. 

Formę o wymiarach 23 x 33 cm odwrócić do góry dnem. Wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Masę bezową rozsmarować na papierze na wielkość blachy. Oprószyć płatkami migdałów.

Piec w temperaturze 140ºC przez około 1 godzinę. Beza powinna być chrupka i wypieczona, lekko popękana. W razie konieczności lekko przedłużyć (lub skrócić) czas pieczenia. Wystudzić.

Ciasto wyjąć z lodówki, gotowy krem wyłożyć na galaretkę, wyrównać. Na wierzch wyłożyć wystudzoną bezę. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce. Kroić, podawać.

Ciasto kroi się lepiej po nocy w lodówce (beza nie stawia oporu przy krojeniu). Można przechowywać do 3 dni, w lodówce.

Smacznego !

wyspa smaku

 

wyspa smaku

Meksykański król imprezy

Ta sałatka naprawdę króluje na imprezie, jest przepyszna!
Przepis pochodzi stąd
wyspa smaku
Składniki:
  • 500 g pieczarek,
  • 500 g mięsa mielonego,
  • 2 czerwone cebule,
  • 4 łyżki koncentratu pomidorowego,
  • pół główki sałaty lodowej,
  • 4 pomidory,
  • 200 g sera żółtego,
  • 1 puszka kukurydzy,
  • 1 puszka czerwonej fasoli,
  • 0,5 l gęstego jogurtu naturalnego,
  • 6 łyżek majonezu,
  • paczka chipsów tortilla,
  • papryka ostra,
  • pieprz,
  • sól
Przygotowanie:
 
Czerwoną cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Mięso mielone podsmażamy z odrobiną tłuszczu na patelni. W połowie smażenia dodajemy cebulę, doprawiamy do smaku przyprawami. Przed końcem smażenia dodajemy koncentrat pomidorowy i dokładnie mieszamy. Następnie mięso studzimy.
Pieczarki obieramy i kroimy w plastry, podsmażamy je na masełku. Sałatkę układamy warstwowo.
Na spód dużej miski układamy porwaną sałatę lodową. Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i układamy na sałacie. Na pomidory kładziemy wystudzone mięso, a na mięso pieczarki. Na pieczarkach układamy odsączoną z zalewy kukurydzę, a następnie fasolę. Jogurt naturalny mieszamy z majonezem, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Tak przygotowanym sosem polewamy sałatkę. Ser ścieramy na grubych oczkach tarki lub kroimy w zapałki. Posypujemy nim sałatkę. Z chipsów układamy koronę, a resztę kruszymy posypując sałatkę. Sałatkę wstawiamy do lodówki na kilka godzin do przegryzienia.
Smacznego!
 

wyspa smaku